Jste dobrodružná povaha, duší mořský vlk, žádná suchozemská krysa – tak vítejte na palubě. Zařiďte si spolu s námi bydlení v námořnickém stylu. Milujete moře a pláže, přístavy a všechny ty lodě v nich? Pokud ano a nemůžete se odstěhovat do slunného středomoří, což si může dovolit jen málokdo, pak máte jedinou, za to ale velmi jednoduchou možnost, jak si kus přímořské romantiky přivlastnit natrvalo: Dopřejte si bydlení po námořnicku. A žádný strach, není to složité, nepotřebujete k tomu vytetovanou kotvu na levém předloktí a nezruinuje to ani váš rodinný rozpočet. Tak vzhůru na palubu, plavčíci! Na okružní plavbu po mořích nápadů a inspirací vyrážíme právě teď, pod vlajkou Kvalitních truhlářů.
Dřevo a lodě patří k sobě
Ať už vaši romantickou duši očarovaly sněhobílé plachetnice, motorové čluny, kouřící parníky nebo otlučené rybářské bárky, na jedno můžete vsadit i papouška Johna Silvera, dřevo a lodě patří k sobě. O tom svědčí nakonec i dřevěná protéza legendárního piráta. I vy můžete vlastní domov proměnit v opravdový ostrov pokladů, stačí, když si dáte jen trochu práce. Klasická dřevěná podlaha jistě připomíná lodní palubu – ne náhodou se přeci vyrábějí a prodávají palubky. Každé dřevěné obložení navodí pocit lodní kajuty.
Pracovat můžete se dřevem jak v jeho původním, přírodním vzhledu, tak s bílým, lakovaným obložením. Nemusíte přitom nutně použít lodní lak, ale hra je hra a námořníci jsou pověrčiví, když jej použijete, nic tím nepokazíte, třeba díky tomu nepůjde vaše domácnost ke dnu.
Proužky a zase proužky
Klasické pruhované tričko má ve skříni každý, kdo držel alespoň jedenkrát v životě v rukách pádlo, ale vážně, s proužky nemůžete šlápnout vedle, tedy pokud nebude vydávat pyžamo po dědečkoviza kapitánskou uniformu. A na jaké barvy vsadit? No to je snad zbytečné říkat, ale pro jistotu: nejtradičnější je Bílá a modrá – v libovolném pořadí. Zde vás však musíme upozornit, všeho s mírou, tak jako s námořnickým grogem. Jinak budou v interiéru působit drobné pruhované dekorace a doplňky, třeba jako polštářky na pohovce a jinak brutální modrobílá tapeta přes celou stěnu ložnice.
Tak opatrně, abyste se v těch všech pruzích a proužkách neztratili nebo nedej bože neutopili, to pak Bůh spas vaši duši.
Dekorace a suvenýry
Neocenitelnou službu vám prokáží všechny ty neužitečné suvenýry z cest. Škoda každé škeble, kterou necháte ležet zbůhdarma na pláži. Nikdo po vás nechce, abyste si z dovolené přivezli rezavou lodní kotvu, i když pokud vám to místní zákony a zavazadlový prostor vašeho auta umožní, proč ne. Takže hodit se vám můžou všechny ty hvězdice, mušle a rybí čelisti, nejlépe žraločí. V interiéru
se však dobře uplatní i všechny „námořnické" dekorace:od kompasu po modely plachetnic. Na stěnách se pak budou vyjímat všechny námořnické mapy (čím starší, tím lepší) a mořské krajiny, i když se pravděpodobně budete muset spokojit s cenově dostupnou reprodukcí.
Snad nejreprezentativnějším symbolem je pak lodní kormidlo, lze jej umístit na stěnu, nebo proměnit ve stropní světlo. Tak pozor, ať už řídí chod vaší domácnosti kdokoli, nechť je to zkušený kormidelník? A ještě jednou k té kotvě, správný domov má být ten nejbezpečnější přístav a s dobrou kotvou přečkáte všechny rodinné bouře – jistota je jistota.
Lana, houpací a rybářské sítě
Co by to bylo za námořnický interiér, kdyby v něm nebylo alespoň jedno pořádné, konopné lano, kterého se můžete chytit, když se pod vámi rozvlní paluba? Pokud si to můžete dovolit, pořiďte si závěsnou, houpací síť, v níž si skvěle odpočinete - vaše děti se z ní zblázní radostí. Jako dekoraci můžete využít i rybářské sítě, i když vás nenutíme je použít rovnou místo závěsů, ale záleží jen na vás.
Vlajky a vlaječky
Každá správná loď pluje pod nějakou vlajkou, třebas pirátskou. Ta se vám bude hodit, pokud jste se rozhodli v námořnickém stylu vykoupat dětský pokoj vašeho malého piráta (nebo pirátky – nezapomínejme na Pipi Dlouhou punčochu). Do reprezentativních prostorů se jistě hodí Union Jack britskéhoimpéria, ale nejveselejší a barevně nejrozmanitější jsou námořní signalizační vlajky. Ty jsou úžasně dekorativní, navíc však slouží skutečné komunikaci na moři. Třeba si i vaše rodina osvojí základy vlajkové abecedy. Například vlajka „O jako Oscar“ znamená „muže přes palubu“ a „X jako X-ray“ vyzývá: Přerušte manévr a počkejte na další signály! To všechno se vám může klidně hodit, různými kombinacemi vlajek můžete sdělit i varování jako „vzpoura na lodi“ nebo „kotvení zakázáno“, ale to už je vyšší námořnická.
Jakou barvu na zeď?
Jak jsme se již zmínili, na velké plochy nejsou intenzivní, syté tóny vždycky vhodné. Výrazné barvy je lepší použít na bytové doplňky. Pokud však chcete přeci jen sáhnout po nějakém mořském tónu, pak máte možností celou řadu. Schválně, kolik barev má moře? A inspirovat se můžete i oblohou, pobřežím, plážemi nebo mořskou vegetací. Takže vybírat můžete tóny od světle modré oblohy, po temné, zamračené moře, nezapomeňte na různé odstíny zelené? Však sami nejlíp víte, jakou barvu mělo moře, do kterého jste se zamilovali. A co noční obloha? Nakonec nejkrásnější hvězdy hoří ve splitu nad mořem.
Tak plnou parou vpřed
Tak pokud jsme vás inspirovali a chystáte se proměnit svoji domácnost v námořnickém stylu, pak vám přejeme hodně štěstí a dobrý vítr do plachet. Třeba
se vaše další snídaně už bude servírovat v kapitánské kajutě nebo na palubě zaoceánského parníku.
S lodí jež dováží čaj a kávu třeba připlují i míchaná vajíčka. Tak Ahooój!