Homepage Materiály a design Z ČEHO SE VYRÁBÍ NÁBYTEK? POVRCHOVÁ ÚPRAVA MATERIÁLŮ

Z ČEHO SE VYRÁBÍ NÁBYTEK? POVRCHOVÁ ÚPRAVA MATERIÁLŮ

minulém článku jsme se věnovali základním konstrukčním materiálům, z nichž se v současnosti vyrábí nábytek. Těch nejobvyklejších materiálů není nekonečné množství, v zásadě se jedná o tradiční masiv a z něj vyráběnou spárovku a dva novodobé materiály: dřevotřískovou a dřevovláknitou desku – známější pod obchodním označením MDF deska.

 

Na trhu se běžně setkáváme s konkrétními produkty, které jsou sice vyráběny ze stejných konstrukčních materiálů, avšak liší se finálním zpracováním svého povrchu. Dobrým příkladem mohou být tradiční a oblíbené dýhované desky, které se vyrábějí z dřevotřísky, z MDF desek i ze spárovek. Protože orientovat se v konkrétních produktech není vždycky snadné, připravili jsme pro vás pokračování našeho stručného přehledu nejpoužívanějších materiálů. Tentokrát jsme se zaměřili na truhlářské materiály s ohledem na jejich finální povrchovou úpravu, která ovlivňuje i jejich cenu.

 

Dýhované desky

Dýhované desky      

Pokud chceme získat nábytek se vzhledem masivu a přitom
ušetřit, můžeme se přiklonit k dýhovaným deskám. Pouze
v případě, že si chceme pořídit vysloveně rustikální nábytek
je masiv jako materiál nenahraditelný. Dýhované desky mají
nosnou desku vyrobenou z dřevotřísky, MDF desky
(dřevovláknité desky) nebo spárovky polepenou tenkým
plátkem dřeva - dýhou. Při výrobě dýhovaných desek se tak
využívají všechny obvyklé konstrukční materiály.

Velkoplošný formát nosné desky zaručuje rozměrovou stálost
a pevnost, ve spojení s dýhou pak nabízí uživatelům početnou
škálu možností za přijatelné peníze. Nabídka dýhovaných
desekje široká, dobrým reprezentantem tohoto druhu
truhlářského materiálu jsou kvalitní dýhované desky
Prominent a Korpus. Tyto desky jsou neobvyklé tím, že jejich
pohledová plocha je provedena z širokých listů dýhy, čímž
vynikne struktura dřeva.V zájmu udržení ceny je rubová
strana těchtodesek provedena z užších a tedy i levnějších listů
dýhy. Velkoplošné materiály Prominent a Korpus si můžete
prohlédnout zde.

Při výrobě nábytku z těchto velkoformátových desek je nutné upravit řeznou hranu vyrobených dílců. Dobrý truhlář je opatří hranou ze stejné dřeviny jako je vlastní dýhovaná deska, takže dvířka z dýhované desky od dvířek z masivu rozeznáte jen obtížně.

Nábytek vyrobený z velkoformátových desek je z hlediska údržby - stejně jako nábytek z masivu – poměrně náročný. Mezi standardní povrchové úpravy dýhovaného nábytku patří lakování syntetickými nebo akrylátovými laky. Povrch desek pak může být lesklý nebo matný. Ne zcela obvyklým způsobem úpravy povrchu skříněk je olejování. Olejování nám však zajistí matný povrch a při dotyku si opravdu sáhneme na dřevo. Tento typ nábytku však vyžaduje poctivou a hlavně pravidelnou údržbu speciálními čisticími a ochrannými prostředky.

 

Laminované dřevotřískové desky

Klasickým materiálem pro výrobu nábytku jsou v dnešní době laminované dřevotřískové desky. Jde o tradiční dřevotřískovou desku, která má na obou stranách nalisovaný dekorační papír zpevněný aminoplastickými pryskyřicemi – tento materiál se běžně označuje jako lamino. Velkou výhodou lamina je široká škála vzorů, laminované desky jsou nabízeny v nejrozmanitějších dekorech a strukturách povrchů. Na trhu je k dostání více než sto dekorů, od hladkých desek v základních barvách až po složitě strukturované dekory s kresbou exotických dřevin. V dnešní době si lze pořídit i naprosto unikátní, individuální dekory laminovaných desek. Pokud chcete mít na skříni fotografii svého oblíbeného pohoří, je možné se inspirovat u desek Design Concept. Ale pozor si dejte na levné náhražky, které spočívají pouze v potisku běžné laminované desky.

Výhodou lamina je jeho odolnost vůči krátkodobému působení vody, zvýšené teplotě a běžným chemikáliím používaným v domácnosti. Jeho povrch je snadno omyvatelný a bez jakéhokoliv zápachu. To je největší rozdíl oproti nábytku z masivu nebo dýhovaných desek.

Podmínkou vysoké odolnosti laminových desek je však precizní zpracování všech hran nábytkových dílů. K tomu se používají nárazu odolné ABS hrany, které se lepí na jednotlivé hrany. ABS hrany jsou dostupné v široké škále dekorů a tlouštěk. Obvykle se používají v tloušťkách 0,5 mm, 1 mm a 2 mm.

Kvalitní nábytek poznáte podle toho, že jednotlivé díly jsou olepeny i z nepohledové hrany. Především u levného nábytku se však můžete setkat i s hranami vyrobenými z laminového papíru. Takové řešení lze však akceptovat pouze u nízkonákladového nábytku, protože vlastnosti laminového papíru ABS hrany několikanásobně překonávají.

Údržba nábytku z lamina je asi nejjednodušší ze všech popsaných materiálů. Vystačíte si s vlhkým hadříkem s přídavkem saponátu.

 

Laminované dřevotřískové desky

 

Lakovaný nábytek z dřevovláknité desky

S dřevovláknitou (MDF) deskou jsme se již seznámili, ta slouží jako základní materiál i pro lakovaný nábytek. Technologie lakování, pokud je provedena opravdu kvalitně, je náročný proces. Vícenásobná vrstva laku ochrání desku před působením vlhkosti. Lakovaný nábytek se proto dobře uplatní například v koupelnách. Pokud si chcete pořídit nábytek s vysokým leskem a oblými hranami, je pro vás lakovaná MDF deska správnou volbou.

Péče o nábytek ve vysokém lesku je z hlediska nároků na úklid náročná, zvláště pak v případě černé barvy. Otírání prachu se může stát každodenní povinností. K úklidu je nutno použít speciální prostředky na lakované povrchy a je nutné se vyhnout prostředkům s abrazivními částicemi.

 

Profilovaná dvířka z dřevovláknité desky potažená fólií

Foliované nábytkové dílce se mohou na první pohled jevit jako lakovaný nábytek. Tato povrchová úprava není zrovna typická pro běžné truhláře, častěji se s ní setkáme u větších průmyslových výrobců. Foliovaný nábytek se prodává převážně ve velkých obchodech a marketech. Díky svým vlastnostem se k výrobě profilovaných dvířek používá dřevovláknitá deska – MDF deska, která je vhodná k frézování. Profilovaný díl - například kuchyňská dvířka lze následně lakovat nebo potáhnout fólií.

Foliovaná dvířka se využívají nejčastěji v kuchyňských linkách. Zkušenost ukazuje, že slabinou foliovaných dvířek jsou jejich rohy, v nichž je nalepená fólie náchylná k odtržení. Větší životnost vykazují dvířka s dobře a precizně nalepenou ABS hranou.

 

Údržba tohoto nábytku je podobná jako u nábytku z lamina, tedy pokud není proveden ve vysokém lesku. Pak je vhodné používat vlažnou vodu s jemným hadříkem, jelenici a antistatický sprej. Podrobný popis údržby si můžete přečíst zde.

SDÍLET ČLÁNEK
Další články