Homepage Materiály a design Betonová stěrka, zlato a strom v interiéru? Vítejte v budoucnosti!

Betonová stěrka, zlato a strom v interiéru? Vítejte v budoucnosti!

Rekonstrukce bytu podle malířského plátna

Už jste se někdy procházeli po malířském plátně? Asi ne, tak to zkusíme jinak. Dovedete si představit, že bydlíte v malířově fantazii? Možná vás to někdy napadlo, ale pozor, jedna pražská rodina o tom přestala přemýšlet a rozhodla se to rovnou vyzkoušet. Pojďte se podívat, jak to dopadne, když se nová podoba rekonstruovaného bytu zrodí z imaginace opravdového malíře.

Chce to odvahu a dobrý vkus

Pořídit si originální interiér vyžaduje kuráž. Samotná odvaha však nestačí. Kromě ní budete potřebovat dobrý vkus a cit pro správnou míru. Pokud vám něco z toho schází, pomůže vám architekt nebo bytový designér. V tomto případě novou podobou kompletně rekonstruovaného pražského bytu jeho majitelům navrhl bytový designér a výtvarník David Johanus.

Absolvent volyňské nábytkářské průmyslovky a Jihočeské univerzity se pohybuje v oboru interiérového designu již řadu let. David Johanus je podepsán pod mnoha realizacemi pro veřejný i soukromý sektor, podílel se například na ztvárnění Musea Fotoatelier Seidel v Českém Krumlově, které v roce 2008 získalo cenu Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku. Pojďme se na jednu z jeho posledních realizací podívat zblízka.

Betonová stěrka, zlato a strom v interiéru

Nečekané kombinace nezvyklých tvarů, barev a materiálů působí svěžím dojmem. Odvaha přistupovat k tradičním úkolům novým, neotřelým způsobem čiší z každého koutu rekonstruovaného interiéru. Napadlo by vás použít v jedné místnosti industriální betonovou stěrku a zlaté obložení stěn – jako vypůjčené z dekorativních interiérů vídeňské secese? Je to sice nečekaná, ale efektní kombinace dvou zdánlivě nepropojitelných světů. Tak jak se v průběhu dne mění osvětlení interiéru, mění se zvolna i atmosféra místnosti. Zlaté obložení vypadá jinak v intenzívním denním světle a jinak při intimním, večerním posezení.

Harmonickou barevnost doplňuje nábytek na míru, osvobozený z tradičních tvarových schémat. Obvyklou obývací stěnu tak v podstatě nahrazuje jedna lomená křivka, která v celé svojí délce funguje jako běžná police a navazují na ni uzavíratelné skříňky, v již zmíněné zlaté nebo v hutné žluté, skoro hořčicové barvě.

Strom v místnosti? Proč ne

Jako výrazný solitérní prvek se pak v interiéru uplatňuje kmen stromu, ten roste z podlahy až do stropu místnosti. Záměrem designéra bylo obohatit interiér bytu o autentický přírodní prvek. Povedlo se to, i díky promyšlenému osvětlení místnosti. A sice na stropě zavěšenými světly s výrazným, ale jednoduchým a čistým tvarem. Bílé koule různých velikostí, rafinovaně rozmístěné v celé ploše pokoje působí téměř živým dojmem. V interiéru si tak můžete připadat jako na cizí, neznámé planetě. Fantaskní atmosféra však nepůsobí těžkým nebo tísnivým dojmem. Právě naopak. Celý interiér je velmi vzdušný a jednotlivé designové dominanty vnímá každý návštěvník jen zvolna a nenuceně.

Organicky nespoutaná je i knihovna, která opět porušuje stereotypní představy o uložení knížek. Unikátní kus nábytku s nápaditým vnitřním členěním připomíná košatou korunu stromu, která pohodlně uschová knihy těch nejrozmanitějších formátů. Knihovna, originální svým tvarem, však ještě víc překvapí použitým materiálem – celý originální kus nábytku přivezený z Itálie je vyrobený z rezavého plechu. Knihovna je samozřejmě ošetřena tak, aby její použití bylo dokonale pohodlné a bezpečné. Zadní stěnu knihovny tvoří prosvětlené sklo, takže vybrat si tu pravou knížku ke čtení lze snadno v každou denní i noční dobu.

Není originál jako originál

Nezvyklých prvků nebo materiálů v pražském interiéru je k vidění nepočítaně. V koupelně se uplatnil extravagantní obklad i benátský štuk. Pohledová dvířka koupelnových skříněk dotvořil až designér, který se tak v bytě prezentuje i jako tradiční výtvarník. Není dvakrát obvyklé, aby se za originálem uznávaného malíře skrývaly čisté ručníky, ale proč ne?

Autorský rukopis jihočeského výtvarníka se v rekonstruovaném bytě rozhodně nezapře, není to však tak, že majitelé bytu do jeho budoucí podoby vůbec nezasahují. Při hledání vhodných materiálů a barev spolu majitelé bytu a designér hledají společnou řeč, což není vždycky snadné, ale v tomto případě se to podařilo.

Bez šikovného truhláře to nejde

Ani ty nejsmělejší vizuální plány by se nepodařilo zrealizovat bez spolupráce s profesionálním truhlářem. O precizní zpracování všech designérových představ se v rekonstruovaném bytě postarala třeboňská firma TNS Wood, která se zakázce věnovala zhruba dva a půl měsíce. Truhlářská firma z jižních Čech v oboru působí dvacet let, i s malým počtem zaměstnanců je však zvyklá pracovat na velkých a prestižních projektech. Jak přiznává její spolumajitel David Sojka: „Podílet se na tak ambiciózním projektu je pro každou truhlářskou firmu radost. Je to sice náročné, ale je to nová výzva, která vás vymaní z běžné, rutinní práce.“

Společnost TNS Wood se při rekonstrukci pražského bytu podílela na mnoha dílčích úkolech a svoji práci odvedla na sto procent. Pokud i vy uvažujete nad náročnou rekonstrukcí vlastního bydlení, myslete na to, že vybrat si dobrého truhláře se vám vyplatí, tak jako se to vyplatilo majitelům pražského bytu. A nedělejte si hlavu, když si na truhláře vymyslíte nějaké úkoly, s nimiž se běžně nesetkává. Rezavý plech není zrovna tradiční truhlářský materiál, ale šikovný řemeslník si s ním poradí.

 

Realizace: TNS wood s.r.o.

SDÍLET ČLÁNEK
Další články