Ať už se vaše zaujetí pro japonskou kulturu zrodilo při čtení knih Haruki Murakamiho nebo nad šálkem japonského zeleného čaje z oblasti Udži, důležité je, že země vycházejícího Slunce si našla cestu do vašeho srdce. A když už se to stalo, proč si rovnou nezařídit bydlení v japonském stylu? Je to čistý, elegantní a všestranně působivý styl oslovující všechny kouty vaší duše. Tak proč to nezkusit? A pochybujete-li nad proveditelností takového plánu, musíme vás uklidnit. Nikdo po vás nechce, abyste interiér vlastního domova proměnili přímo v sídlo japonského císaře.
Harmonie, jemný design, praktická estetika
Pro japonskou kulturu je velmi typický smysl pro správnou míru a schopnost vnímat jemné struktury a prostý, praktický tvar, který byl prověřen nespočtem minulých generací. Japonsko lze samozřejmě asociovat různým způsobem, my však dáme přednost tradičním japonským hodnotám před povrchním, neonově pulzujícím obrazem moderního japonského velkoměsta. Pro interiér v japonském stylu, ale třeba i pro zahradu platí, že méně je někdy více. Střídmost a respekt k okolí jsou základní principy, které musíte dodržet. V interiéru se uplatní jednoduché a ostré linie a s dekoracemi musíte pracovat velmi uvážlivě.
Sem, tam tatami
Slavné rohože tatami jsou jedním z největších symbolů japonského interiéru. Na tatami můžete spát, pracovat a přirozeně i sedět. To je důležité, při zařizování celého interiéru myslete právě na to, že celé uspořádání místnosti by mělo vycházet právě z pohledu sedící postavy. Rohože tatami jsou velmi univerzální, místnosti se tak mohou během dne nebo celého roku užívat různým způsobem. Společenská místnost se večer může proměnit v ložnici, v létě ji lze naopak otevřít a propojit se zahradou. Když v ní poroste japonský javor, bude výsledný dojem dokonalý. A nezapomeňte na dřevité pivoňky – inspirovat se můžete třeba v pražské botanické zahradě.
Místnost s tatami vám dobře poslouží i jako útočiště pro vaše pravidelné čajové obřady. Porovnat myšlenky, zklidnit dech, prostě vypnout – v takové atmosféře rozkvete váš smysl pro krásu a naučíte se milovat jednoduché radosti života.
Máte k dispozici jen malý byt? Tak to není žádný problém. Japonsko je lidnatá země, s krásnou, ale členitou krajinou. Japonci často žijí v malých bytech, omezený půdorys vašeho bytu proto není žádný problém.
Posuvné a látkové stěny
Pro japonské interiéry je typická jednoduchost, barevný kontrast, přehledně členěný interiér a smysl pro detail. Určitě už jste slyšeli o posuvných stěnách, které kombinují dřevěný rám s japonským papírem. Pokud to myslíte s bydlením v japonském stylu vážně, bez posuvné stěny to nebude ono. Pořídit si posuvnou stěnu není přitom složité, s dřevěným rámem vám může pomoct truhlář nebo zkušený bytový designér. Oblíbené jsou rovněž posuvné látkové stěny, které se dají koupit v rozmanité škále barevných tónů a motivů. Textilní stěny jsou vhodné k zastínění velkých prosklených ploch. S nimi si můžete v bytě nebo v domě jednoduše regulovat množství světla nebo míru soukromí. Široké pruhy látky splývají od stropu místnosti až k její k podlaze. Jedná se tak o velmi výrazný prvek, který vdechne vašemu interiéru tu pravou, orientální náladu.
Přírodní materiály, barvy a dekorace
Základním materiálem, s nímž se v japonské kultuře pracuje, je dřevo a bambus. Ze dřeva není jenom nábytek, což by nás nepřekvapilo, ale třeba i vany a umyvadla. K oblíbeným materiálům patří však i keramika a kámen. Dřevo se obvykle používá v přírodních barvách, můžete jej však mořit na tmavé, případně červené barevné tóny. V interiéru se dobře uplatňují přírodní světlé tóny v kontrastní variantě s černou, červenou, ale třeba i zlatou barvou. Nezbytným doplňkem japonského interiéru je kaligrafická dekorace tzv. kakemono – jedná se o vertikálně orientovanou, závěsnou kaligrafii s tradičním japonským písmovým motivem, případně ilustrovanou. Do japonského interiéru samozřejmě patří i hedvábí a rýžový papír.
Hůlky, misky a mističky a tradiční čajový servis
Vhodně zvolené dominantní prvky interiéru vytvoří vynikající kulisy pro japonské bydlení, ale život mu vdechnou až správně zvolené doplňky. Inspirovat se můžete třeba světem japonské kuchyně, v níž se tisíciletá japonská tradice zrcadlí stejně věrně jako v zenové zahradě. Ostatně japonská zahrada vám poslouží rovněž jako vynikající zdroj inspirace, a navíc se v ní i dobře odreagujete. Začít můžete i s obyčejnými hůlkami – třeba skončíte jako vášnivý pěstitel bonsají nebo milovník japonské poezie.
Všechny obavy stranou, s bydlením v japonském stylu vám klidně pomůže i šikovný český truhlář a leccos jistě zvládnete i sami. S japonskou odvahou a vytrvalostí se vám proměna vašeho bydlení podaří!
Tak až se do toho pustíte a váš japonský interiér bude vonět jako květ sakury, odpočiňte si, anebo si rovnou zdřímněte. „Ojasuminasai“ – dobrou noc!