Homepage Ložnice JAK SPRÁVNĚ VYBRAT POSTEL Z MASIVU

JAK SPRÁVNĚ VYBRAT POSTEL Z MASIVU

Spí se vám dobře? Pokud ne, možná za to může špatná postel. Ke zdravému spánku patří správná postel, proto bychom její výběr neměli podceňovat.

 

Pohodlí, uvolnění, regenerace páteře a celého těla, to by mělo být hlavní parametry výběru kvalitní postele. Důležitou roli hraje zvolený rošt a matrace. Matrace by neměla být příliš měkká, ani příliš tvrdá. Špatnězvolená matrace může způsobit i vážné zdravotní problémy, pokud páteř při spánku nedrží správný tvar. Člověk se pak po ránu cítí unavený a rozlámaný.

Kvalitní postele z masivu od truhláře na míru      

Kromě výběru správného roštu a kvalitní matrace
je důležitý i postelový rám. Rámy se vyrábějí
nejčastěji z masivu a lamina, případně kovové
s povrchem lakovaným, dýhovaným nebo
čalouněným.

 

Mezi nejkvalitnější patří postele z masivu. Jde
o ekologické výrobky, které splňují přísné požadavky
na zdravotní nezávadnost. Díky preciznímu
zpracování a vysoké kvalitě dřeva zaručuje nábytek
z masivu dlouhou životnost.


Z ČEHO SE MASIVNÍ POSTEL SKLÁDÁ? JAKÉ JSOU TECHNICKÉ SPECIFIKACE?

Masivní dřevěná postel se skládá ze dvou bočnic, nožního čela, hlavového čela a jedné středové latě s nožičkou. Pro spojení je použito značkové tříbodové kování Hettich, které zaručuje snadnou montáž i demontáž a hlavně dokonalou pevnost spoje. Výška hrany bočnice u postele je 43/45cm, s matrací je sedací výška 54–60cm (podle výšky matrace a roštu).

Pokud hovoříme o rozměru postele například 200x180, je tím myšlen vnitřní rozměr postele. Pro tento rozměr jsou zapotřebí rošty rozměru 200x90 a matrace o rozměru 200x90 (nebo jedna matrace 200x180).

 

JAKOU ROLI HRAJE TVRDOST DŘEVA?

Tvrdost dřeva hraje zásadní roli ve stabilitě konstrukce, proto doporučujeme vybírat tvrdší dřeviny, jako jsou buk, dub, jasan a javor. Důvodů, proč volit tvrdší dřevinu, je hned několik.

Prvním důvodem je odolnost proti otlakům typickým pro měkké dřeviny. Do smrku či borovice stačí rýpnout nehtem, zavadit vysavačem při úklidu, a promáčkliny ve dřevě jsou nevratné. To se u tvrdého dřeva nestane, otlak způsobíte pouze velmi tvrdým předmětem.

Druhým důvodem je odolnost proti rozvrzání postelové
konstrukce. Postel je osazena kováním Hettich, které je
do postele našroubováno pomocí čtyř vrutů, které v tvrdé
dřevině drží dokonale. Pokud však zvolíte měkkou
dřevinu (smrk, borovice), hrozí, že se vrut tahem
vymáčkne a kování se uvolní. To je důvod, proč postele
z měkkých dřevin začnou časem vrzat.


Tvrdost dřeva se posuzuje Brinellovou škálou od stupně
      Bílá postel z masivu od truhláře

1 (nejměkčí) až po stupeň 8 (nejtvrdší), nebo se udává relativní tvrdost v procentech, která so odvíjí od tvrdosti dubu (dub = 100%). Brinellova stupnice tvrdosti naznačuje tvrdost dřeviny a její odolnost vůči znehodnocení jiným tvrdým předmětem. Znamená to, že velmi měkké dřeviny (smrk, borovice), jsou jen málo odolné a snadno je poškodíte.

Naopak tvrdé dřeviny jako buk či dub jsou velmi odolné a případné nehody nebudou na povrchu vidět. Tvrdost dřeviny je důležitá také pro montáž kování, které je uchyceno vrutem, který bude lépe držet v tvrdém masivu. V měkkém masivu je naopak velká pravděpodobnost, že se vrut v dřevině vymáčkne a povytáhne, díky čemuž se kování uvolní a postel začne vrzat.

 

SDÍLET ČLÁNEK
Další články