Homepage Ložnice Dopřejte si zdravý spánek v dobře zařízené ložnici

Dopřejte si zdravý spánek v dobře zařízené ložnici

V ložnici pod peřinou stráví průměrný člověk až třetinu svého života, proto se vám rozhodně vyplatí, myslet na to, v jakém prostředí nabíráte sílu do dalšího dne. Některé materiály se totiž do ložnice vůbec nehodí, třeba proto, že obsahují formaldehyd nebo ftaláty. A takové laskominy nesvědčí vašemu zdraví ani klidnému spánku. Jak se vyhnout nevhodným materiálům v ložnici vám poradí kvalitní truhláři. Tak na co si dát pozor?

Nebezpečné látky se mohou v našich domovech ukrývat na mnoha místech, v koberci stejně jako pod ním, v peřinách a matracích, ovšem také v nábytku a s ním bychom mohli začít. V dnešní době se nábytek nejčastěji vyrábí z dýhovaných desek, ať už je jako základní korpus použita dřevotříska nebo dřevovlákno (MDF deska).

Nábytek z masivu nebo kvalitní dřevotřísky

Základní surovinou pro dřevotřískovou desku i dřevovláknitou desku je dřevo. Pro dřevotřískovou desku je to dřevo rozdrcené na třísku, pro dřevovláknitou desku je to dřevo rozvolněné na vlákno. Tříska nebo vlákno je následně obalená lepidlem - deska vzniká stlačením této hmoty při vysoké teplotě. A zde může v případě dřevotřísky nastat problém. Zahraniční výrobci dřevotřískových desek totiž k rozmělněné dřevní hmotě zcela běžně přidávají tzv. recyklát. To znamená, že nové desky jsou vyráběny i s využitím desek starých, což představuje určité zdravotní riziko. Nikdo není schopen stoprocentně zaručit, že starý nábytek nesloužil ve zdravotně závadném prostředí, třeba v průmyslovém provozu. Naštěstí jsou na trhu k dostání dřevotřískové desky vyrobené bez recyklátu. Při výrobě dřevovláknitých desek (MDF desek) se recyklát nevyužívá.

Při popisu výrobního procesu dřevotřískových a dřevovláknitých desek nesmíme zapomenout na lepidlo. Používá se lepidlo močovino-formaldehydového typu, což je látka, která může dráždit dýchací cesty a oči nebo při vyšší koncentraci vyvolat bolesti hlavy. Moderní desky však mají mnohem nižší koncentraci HCHO v lepidlech než tomu bylo v minulosti. Pokud byste pořizovali nábytek do ložnice nebo do dětského pokoje můžete však raději sáhnout po deskách se sníženou emisí – označuje se jako LE (Low emission) deska.

Všechny tyto starosti vám odpadnou, pokud se rozhodnete pro nábytek z masivu, zde je zapotřebí užít pouze zdravotně nezávadné barvy a laky, což je však v dnešní době relativně běžné. Většina barev a laků používaná v truhlářské výrobě je vodou ředitelná, takže se nemusíte obávat několikatýdenního větrání. Dobře vám poradí každý zkušený truhlář.

Číhají v matracích i v čalouněném nábytku

Alergeny dráždí organismus, ukrývají se v matracích, kobercích, ale i v čalouněném nábytku. Pokud jste alergičtí na roztoče, bude vás zajímat, jak je v domácnosti účinně eliminovat a máte k tomu pádný důvod. Nekontrolovaný a trvalý styk s alergenem vede ke zhoršování alergie. Alergické reakce se tak mohou stupňovat - z obyčejného kašle či rýmy se může vyvinout těžké astma. Bohužel, běžným úklidem roztoče z domácnosti nevyženete. Nejvíc roztočů a tedy i jejich alergenů se vyskytuje v lůžku, ať už v matracích nebo polštářích - nejlepším řešením jsou proto protiroztočové povlaky. Povlaky použijte na matrace, polštáře i peřiny, hustě tkaná mikrovlákna jsou roztočům neprostupná. Druhou možností jsou lůžkoviny s chemickým ošetřením proti roztočům. Dalším způsobem boje s roztoči je využití jejich nesnášenlivosti vůči mrazu a horku, v létě i v zimě proto pravidelně větrejte peřiny, a pokud si to můžete dovolit, i matrace – množství roztočů sice zredukujete, ale jejich alergenů se tím nezbavíte. Nezbytnou výbavou rodiny s výskytem alergie je pochopitelně kvalitní podlahový vysavač.

Ftaláty se ukrývají nejenom v podlahové krytině

Podlahové krytiny a tapety z měkčeného polyvinylchloridu obsahují celkem běžně nebezpečné ftaláty. Ty rozhodně nepatří do dětského pokoje a jistě je nechcete mít ani v ložnici. Ftaláty jsou vlastně změkčovadla, která se přidávají do jinak nepoddajného PVC. Ftaláty však nejsou v PVC pevně vázány a postupně se uvolňují do ovzduší. Jejich nadměrný výskyt může způsobit alergické reakce a nakonec i astmatická onemocnění. Možným řešením je užití alternativních materiálů, když vsadíte na papírové tapety, nemusíte se ftalátů obávat. To samé platí pro podlahové krytiny z korku.

Do ložnic a dětských pokojů vybírejte pečlivě

Na trhu je široký výběr nejrůznějších materiálů, při nákupu veškerého vybavení do bytu, proto vybírejte pečlivě a uvážlivě, a to především v případě, že zařizujete ložnici nebo dětský pokoj. Nechte si poradit od odborníků, ptejte se na zdravotní nezávadnost všech produktů. Pokud prodejce na vaše otázky nedokáže odpovědět, poohlédněte se jinde. Chce to jen trochu trpělivosti. Tak hodně štěstí a krásné sny!

SDÍLET ČLÁNEK
Další články