Na portálu Kvalitní truhláři jsme se věnovali zařizování bydlení už mnohokrát a většinou jsme se zaměřili na pozitivní rady a tipy - jak zvelebit domov, co vyzkoušet, jakými trendy se nechat inspirovat a podobně. Tentokrát se na téma zařizování nového bydlení podíváme z druhé strany a svoji pozornost zacílíme na nejčastější chyby a problémy při různých úpravách interiérů. Na co si dát pozor a čemu se raději vyhnout se dočtete v následujících řádcích. Pojďme se společně podívat na nejtypičtější chyby a hříchy při designování nové podoby vašeho domova.
Bez plánu ani ránu
I když je to hrozně lákavé, impulzivní nákupy nejrůznějšího vybavení se vám nemusí v konečném důsledku dvakrát vyplatit. Na začátku každé přestavby byste si měli především ujasnit, v jakém duchu budete nový interiér zařizovat. Svět je plný krásných předmětů, ale bude se hodit selská, barokní almara do funkcionalistické vily? Pokud si při návštěvě obchodního centra zbrkle pořídíte třeba barevně výrazný koberec, pak už na něj budete muset brát ohled při každém dalším rozhodnutí. Takže nakupujte raději opatrně a uvážlivě. To sice neznamená, že v jednom interiéru nelze kombinovat nesourodé designové prvky, ovšem vyžaduje to hodně citu, dobrý vkus a smysl pro správnou míru. Ty nejoriginálnější designové kusy je lepší přinášet do hotového interiéru než do prázdné místnosti, pak vám totiž hrozí, že celý zbytek interiéru bude sloužit jako pouhá dekorace k jednomu, sice výjimečnému, ale osamělému kusu nábytku.
Nemyslete pouze na krásu
Je to přirozené, při plánování nového bydlení věnujeme největší pozornost estetice nově tvořeného prostoru. Zkrátka nás baví, představovat si, jak hezké a útulné to všechno bude. Ale pozor, běžný život se příliš nepodobá návštěvě galerie, takže myslete na to, že váš interiér bude muset pojmout obrovské množství oblečení, knih, sportovního vybavení a pokud máte děti (nebo je plánujete) i hraček. A kam se vejdou všechny ty ručníky, lehátka, sváteční příbory nebo kamery? Kde bude váš šicí stroj a manželova vrtačka? Takže nejenom krásou živ je člověk, ale potřeba je i dostatek prostoru a úložných kapacit. A nebojte se, i když si pořídíte tu největší šatní skříň, bezezbytku ji dokážete zaplnit.
Nechtějte oslnit návštěvy
Člověk je tvor malicherný, to není žádná tragédie, ale je dobře na to pamatovat. Při zařizování nového bydlení proto myslete na vlastní pohodlí, užitnou hodnotu bytu nebo domu a méně na to, co vzhledu vašeho domova řeknou všechny ty návštěvy, ať už zvané nebo trpěné. Nepořizujte si na stěnu obývacího pokoje trofejní hlavu jelena s parohy jenom proto, že váš tchán je myslivec. Takže domácí golfové hřiště nebo sedmimetrový bar v kuchyni si klidně pořiďte, ale opravdu si to rozmyslete a zvažte, přinesou-li vám radost. Domácnost má sloužit především nejužší rodině a je mnohem přirozenější, když se jednou za rok musíte v běžném interiéru srovnat s početnější návštěvou, než když se budete celý rok ztrácet sobě navzájem ve velkorysých prostorech hotelového typu. Takže rozum do hrsti a nezdravé ambice stranou.
Inspirace ano, ale s rozumem
Je to přirozené, chodíme po světě a koukáme - pořád. A když se nám něco líbí, chceme to taky, vlastně se všichni pořád chováme jako děti, jen to dokážeme lépe skrývat. Tak na to myslete a až zahlídnete na návštěvě u kamarádky nebo na dovolené v Řecku úžasnou rohožku nebo plážové lehátko, řekněte si, že je to sice fajn a príma, ale doma se bez toho v pohodě obejdete. Inspirujte se, ale s rozumem a rozhodně se vyhněte bezduchému kopírování. Pokud si vaše největší kamarádka vymalovala obývací pokoj starorůžovou barvou, bylo by docela trapné se jí zeptat na přesný kód barvy. To byste si rovnou na vymalování mohli pozvat jejího manžela, a to se prostě nedělá. Tak děláme si trochu legraci, ale pravda je, že existuje poměrně tenká a lehce překročitelná hranice mezi zdravou inspirací a tupým plagiátorstvím. Když už kopírovat, tak s minimálním množstvím invence, dejte původnímu konceptu nějaký další, nový, originální rozměr.
Pozor na divoké barvy
Jasná a zářivá žlutá, ohnivě červená, temná modrá... Jistě, všechno jsou to úžasné barvy, ale v interiéru je třeba s barvami pracovat uvážlivě. To vůbec neznamená, že se v něm nesmí objevit intenzivní barevné tóny, ale většinou je lepší jejich užití omezit pouze na doplňky. Výrazné barvy dávají každému interiéru silnou, konkrétní atmosféru a tu můžete chtít v průběhu roku třeba obměnit. Červené polštářky můžete snadno schovat a nahradit, celou stěnu vymalovanou v barvě svařeného vína jen tak nezměníte. Pokud se nechcete spokojit s bílými zdmi, což respektujeme a schvalujeme, pak prostě věnujte volbě barvy pokoje velkou pozornost a nesáhněte hned po prvním balení barvy, které vám padne do ruky nebo do oka.
Uvažujte i do budoucna
Zařídit si pohodlné a elegantní bydlení není snadný a rychlý úkol. Je to náročné časově, finančně a bohužel i psychicky. Každý si zkrátka oddechne, když má tenhle úkol z krku a jen málokdo si chce celou zařizovací štrapáci ihned zopakovat. Takže při zařizování nového bydlení myslete na budoucnost. Plánujete děti nebo si chcete pořídit sbírku afrických masek? Budete se stěhovat nebo si zařizujete bydlení na desítky let? To jsou otázky, na které byste si měli odpovědět předtím, než se pustíte do díla. Poslední rada je spíš motivační, zbytečně se ničeho nebojte a pusťte se do celého projektu s vervou a radostí. S takovým přístupem se vám zařízení vašeho nového bydlení určitě podaří!