Homepage Pracovny Pořiďte si pracovnu na míru, třeba přímo od truhláře

Pořiďte si pracovnu na míru, třeba přímo od truhláře

Možná by to někoho lákalo, užívat si radostí života prostého pracovních povinností, ale je to jen bláhová představa, alespoň pro většinu z nás. Nakonec, práce šlechtí, pro jednoho je smyslem života a pro jiného nejschůdnější cestou, jak se dostat ke koláčům, jejichž distribuce, jak je všeobecně známo, s naším pracovním nasazením úzce souvisí. Takže co naplat, pracovat se musí a to i doma! Pořídit si proto pracovnu na míru nebo alespoň klidný pracovní koutek je vždycky dobrý nápad a často i životní nutnost. A je přitom celkem jedno, jste-li redaktor na volné noze nebo daňový poradce. Je ovšem jisté, že pracovna ezoterické bylinkářky se budu lišit od pracovny teoretického fyzika – ale stůl a židli potřebuje každý!

Jak moc budete doma pracovat?

I když jsme si na začátku textu řekli, že pracovnu ocení každý, je přeci jen lepší, přistoupit k tomuto tématu seriózně a odpovědět si na několik jednoduchých otázek. Jak často budete doma pracovat? Potřebujete k svojí práci nějaké zvláštní vybavení, třeba šicí stroj? Když se pustíte do díla, vyžadujete absolutní klid a soukromí nebo okolo vás může pobíhat smečka divokých dětí? Potřebujete denní světlo nebo pracujete výhradně v noci? Bude pracovna sloužit pouze vám nebo ji budete sdílet se zbytkem rodiny. Teď si svoje vlastní odpovědi pěkně porovnejte v hlavě a někde v mozku by se vám už mohla zjevit vaše budoucí pracovna, ne ještě v úplně pevných a jasných konturách, ale představa už to je – teď ji jenom naplnit.

Když to jde, pořiďte si pracovnu v samostatné místnosti

Je to snadná a jednoduchá rada, ale kam s pracovnou ve dvoupokojovém bytě, když vlastní ložnici máte v obýváku a druhou místnost okupují vaše děti? No tak se v klidu vydýchejte a zbytečně se netrapte. V takové situaci si budete muset vystačit s pracovním koutem, což není žádná tragédie. Tento drobný handicap vám jistě – ochotně a ráda – vynahradí vaše tolerantní a ohleduplná rodina. Pracovní kout se dá umístit ledaskde, ale všechna řešení mají svá pro a proti. Pokud si pracovní kout zařídíte v obývacím pokoji, budete neustále v kontaktu se svojí rodinou, což často oceníte a občas vás to bude štvát. Takový už je život. Pracovna v ložnice vám obvykle poskytne větší soukromí, ale ložnice je posvátný prostor, v němž by se mělo především odpočívat. Až budete dokončovat náročný projekt ve tři hodiny ráno, váš partner bude přitom s vámi – pravděpodobně si to však nebude zrovna pochvalovat. Podle dispozice bytu lze pracovní kout vměstnat i na chodbu nebo do nevyužívané šatny a není to špatné řešení. Konečné rozhodnutí je pouze na vás – rozhodujte se v klidu a inspirujte se, třeba u známých nebo v odborných časopisech.

Dobré světlo budete potřebovat

Když to jde, pracovní stůl umístíme k oknu. Myslíme přitom na to, z jaké strany k nám bude přicházet denní světlo. Nejlepší osvětlení je zepředu, nebo z levé strany pro praváka a z pravé strany pro leváka. A protože moderní člověk pracuje i po tmě, budete potřebovat i kvalitní umělé osvětlení. Dobrá a ostrá lampička vám sice umožní pracovat v soukromí a nerušit ostatní členy domácnosti, čím více světla budete mít k dispozici, tím lépe se vám bude pracovat – zákony přírody jsou neúprosné! Někteří autoři by vám poradili i s výběrem ideálního výhledu z okna, to si však raději zakážeme. Bydlíte-li na brněnském panelovém sídlišti, asi z okna neuvidíte Karlštejn. Nezbývá nám proto než se spokojit s tím, co nám příroda, osud a okolí našeho domu nabízí odjakživa.

Nábytek do pracovního koutu nejlépe na míru

Jak velký potřebujete stůl, musíte vědět sami. Stejně tak jako kolik budete potřebovat úložného prostoru. Jste účetní s desítkami šanonů nebo modelář se čtyřmetrovým kolejištěm? Tak na to myslete, ne všechno může zůstat na stole. Ke slovu se proto dostanou poličky, zásuvky a kancelářské kontejnery. Protože při zařizování pracovního koutu budeme bojovat o každý centimetr volného prostoru, vyplatí se vám pořídit si veškerý nábytek na míru. Zkušený truhlář vám navíc i poradí s uspořádáním pracovny nebo pracovního koutu i s nejlepším konstrukčním řešením. Stůl nemusí být přehnaně velký, ale pozor na minimální hloubku pracovní desky – méně než 80 cm vás bude obtěžovat – ale pokud není zbytí, nedá se nic dělat.

Pokud se vaše pracovna neobejde bez počítače a dalšího IT vybavení, pak se připravte na boj s kabely, v němž se však dá snadno zvítězit. Vynikající službu vám odvede třeba jen obyčejná průchodka. Pokud vaše pracovna nemá jinou ambici, než pojmout pracovní notebook, myš a jeden placatý monitor na stole, pak vám dobře poslouží i konfekční nábytkářská produkce, ale budete se muset připravit na kompromisy, ve tvaru i v designu počítačového stolku. Pořídit si nábytek na míru je náročnější, ale má to svoje neoddiskutovatelné výhody.

Nepodceňujte výběr kancelářské židle, pohodlí při práci není samoúčelné, ale chrání vaše zdraví. Bolavá záda a problémy s krční páteří nejsou dobrým společníkem ve volném dni ani při práci.

Jak si vymalovat pracovnu?

Obecně platí, že k práci nejsou vůbec vhodné výrazné, nedej bože agresivní barvy. Tlumené, pastelové tóny vás nebudou rušit a píchat do očí – tak na to myslete. Odvážnému sice štěstí přeje, ale při výběru interiérových barev se vyplácí střídmost. Pokud nemáte samostatnou pracovnu, ale pouze pracovní kout, například v ložnici nebo v obývacím pokoji, pak se výběrem barvy nebudete pravděpodobně vůbec zabývat a když ano, tak jen v kontextu celého pokoje.

Stále ještě nemáte pracovnu? Tak konec výmluv. Pusťte se do toho, zařídit si doma pohodlný pracovní kout není žádná věda. Určitě to zvládnete! A pokud si na to sami netroufnete, najděte si zručného truhláře nebo bytového designéra.

SDÍLET ČLÁNEK
Další články